اخبار

اخبار
1394/09/20 20:18

درخت های مصنوعی دی اکسید کربن هوا را می بلعند

آیا طی شش یا هفت سال آینده برای مقابله با تغییرات آب و هوایی می توان شاهد حضور درخت های مصنوعی که مستقیما به جذب دی اکسید کربن می پردازند، بود؟ "کلوس لاکنر" که طرح ابتکاری وی اخیرا در رویداد "هفته جذب هوا" که توسط "موسسه مهندسی فنی" برگزار شد، مورد توجه قرار گرفت، امید بسیاری به این مساله دارد.

"درخت های مصنوعی" لاکنر در واقع برج هایی هستند که برای جذب مواد شیمیایی طراحی شده و به اعتقاد وی می توانند هزاران برابر بیشتر نسبت به درخت های طبیعی دی اکسید کربن هوا را جذب کنند. این در حالی است که لاکنر بررسی و اظهار نظر اخیر "امریکن فیزیکال اسوسیشن" درباره هزینه های گزاف این طرح را رد کرده است.

لاکنر استاد ژئوفیزیک دانشگاه "کلمبیا" و رئیس "مرکز فناوری تجدیدپذیر لنفست" اعلام کرده است که هزینه جدب هر تن دی اکسید کربن در این روش می تواند تنها برابر 30 دلار باشد. این رقم در مقایسه با ارزیابی 430 دلاری امریکن فیزیکال اسوسیشن بسیار کمتر بوده و با کمترین هزینه های ارزیابی شده برای جذب کربن در نیروگاه ها و فرآیندهای صنعتی قابل مقایسه است.

همچنین لاکنر به این نکته اشاره داشته که در صورت استفاده مثبت از دی اکسید کربن ذخیره شده در کشاورزی و دیگر فرآیندهای صنعتی نیازی به تعیین هزینه های اضافی برای این کار نیست. تحقیقات لاکنر در کنار تحقیقات دو استاد دیگر دانشگاه کلمبیا به نام های "گارسیلا چیچیلنیسکی" و "پیتر آیزنبرگ" انجام شده که شرکت "گلوبال ترموستات" تحت نظارت آنها رقابت سختی با طرح لاکنر دارد. 

فرآیند پیشنهادی آنها از ساختارهای غربال مانند و مواد شیمیایی جاذب استفاده کرده و در تاسیسات صنعتی مانند نیروگاه های برق که انتشار گاز دی اکسید کربن بسیار زیادی دارند، قابلیت به کار گیری دارند.

منبع: زیست نیوز

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :