سنسور آمونیاک

محتوا

برای دسترسی  به اطلاعات کامل و بروز محصولات سنسورها و تجهزات اندازه گیری به سایت ذیل مراجعه نمائید: 

www.sensotec.ir

 

 قیمت ترانسمیتر CO2 گاز کربنیک رطوبت دما دی اکسید کربن آمونیاک برای سالن های قارچ گلخانه مرغداری آزمایشگاه خاک خرید فروش SENOR  AX INSTRUMENT   METER   MG812 co2 carbon price figaro tgs4161 TGS4160 خروجی 485 MODBUS مدباس آنالوگ جریان ولتاژ 

ترانسمیتر دی اکسید کربن رطوبت و دما (آمونیاک) مدل HT81

 ترانسمیتر co2

 کاربردها:

 • آزمایشگا ها
 • سالن های کشت و پرورش قارچ
 • گلخانه ها ( گلخانه های هیدروپونیک)
 • سردخانه های نگه داری گوشت و میوه
 • تهویه مطبوع HVAC
   
ویژگی ها:

 • دقت اندازه گیری بالا
 • ایزولاسیون تغذیه از پورت سریال و سنسورها
 • با قابلیت افزایش طول کابل سنسورهای دما تا 30 متر
 • قابل اتصال به انواع PLC  ، HMI ، Indicator , PC  و ...
 • امکان شبکه کردن چندین دستگاه توسط پورت RS485 روی Bus دو سیمه پروتکل MODBUS-RTU
 • دارای رجیسترهای خطا برای نمایش تشخیص خرابی سنسور و برخی خطاها

  لیست قیمت 

                 
   
   
   
   
   
   
   
   
سنسور دی اکسید کربن در انواع رنج های اندازه گیری قابل تهیه و ساخت می باشد.
معرفی

این دستگاه شامل سنسورهای

1- دی اکسید کربن (CO2 )

2- آمونیاک (NH3 )

3- رطوبت

4- سه کانال دما

بوده و این کمیت ها را با دقت بالایی اندازه گیری می کند. این دستگاه صفحه نمایش ندارد (برای کاهش هزینه تمام شده) اما قابلیت شبکه شدن دارد. یعنی می توان چند تا از این دستگاهها را فقط با دو رشته سیم شبکه کرد و اطلاعات اندازه گیری شده را در جای دیگری نمایش داد. مواقعی که بخواهیم مقادیر محیطی چند سالن را اندازه گیری کنیم، دستگاه مذکور بسیار مناسب می باشد.

همانطور که در مشخصات دستگاه آمده است، قابلیت اتصال به 3 سنور دما دارد و طول کابل سنسور ها را می توان تا 30 متر اضافه کرد. این تعداد دما معمولا برای سالن هایی به مساحت 1000 متر مربع کافی می باشد. یک سنسور گاز دی اکسید کربن و آمونیاک برای پوشش این محدوده کافی می باشد و نیازی به تعداد سنسور بیشتر نیست. اما تعداد سنسور رطوبت بستگی به نوع و کاربرد سالن دارد.

شکل ظاهری دستگاه طوری طراحی شده است که گرد و غبار و یا رطوبت محیط در آن تاثیری ندارد. هچنین قابلیت جداشوندگی دارد. یعنی در مواقعی که بخواهیم سالن را شستشو و یا ضد عفونی کنیم، می توانیم دستگاه را از کابل ها جدا کرد و بعد از انجام کارهای ذکر شده دوباره دستگاه را به راحتی با کانکتور های تعبیه شده در سر جایش قرار داد.

به همراه دستگاه، یک سی دی که شامل نرم افزار تنظیمات و مانیتورینگ می باشد ارائه می شود. و به راحتی می توان دستگاه را به کامپیوتر متصل کرد و مقادیر اندازه گیری شده را بر روی مانیتور مشاهده کرد. فقط برای اینکار به یک تغذیه 24vdc و یک مبدل USB به 485 نیاز دارید. می توان فاصله کامپیوتر تا دستگاه را تا 1 کیلومتر افزایش داد. در ضمن در سی دی ارائه شده برای مهندسین، مثالهای از چگونگی اتصال به انواع PLC و HMI ها آورده شده است.

پروتکل پورت سریال از نوع MODBUS/RTU می باشد، که یک پروتکل استاندارد بوده و در اکثر PLC ها و HMI ها پشتیبانی می شود.
کاربرد در سالن پرورش طیور و مرغداری ها 

دما، رطوبت، آمونیاک و دی اکسید کربن در سالن های پرورش طیور تاثیر مهمی در پرورش دارد. این کمیت ها باید با دقت اندازه گیری و ثبت شود. همچنین در این محیط ها وسایل گرمایشی (هیترها)، تهویه (فن ها)، خنک کننده ها (پدها) و رطوبت سازها (مه پاش) وجود دارند که باید توسط کنترلر مرکزی، خاموش و روشن شوند تا مقدار این پارامترها در حد مجاز نگه داشته شوند.

 • دما: مقدار دمای سالن مرغداری مهمترین پارامتر در کنترل سالن مرغداری می باشد. این ماژول قابلیت اندازه گیری دما توسط 3 سنسور را دارد. طول کابل هر سنسور دما تا 30 متر قابل افزایش است. در موقع نصب، سنسورها را در نقاط مختلف سالن نصب میکنیم تا دمای تمام نقاط سالن اندازه گیری شود. تهویه ها حتما باید بر اساس متوسط سنسورهای دما تنظیم شوند. اما وسایل گرمایشی ممکن است بر اساس متوسط دما ویا مقدار یکی از سنسورهای دما تنظیم شوند. البته اگر سالن مرغداری اصولی طراحی شده باشد و موقعیت هیترها و محل قرار گیری گله درست انتخاب شده باشد، دیگر در سالن مرغداری نقطه کور نداشته و همه هوای سالن یکدست می شود.
 • رطوبت: رطوبت بین 50 تا 65 درصد تاثیر مطلوبی بر رشد و کاهش بیماری در طیور دارد. این دستگاه دارای یک سنسور رطوبت سنج اروپایی با دقت 5 درصد می باشد. رطوبت در سالن را می توان با استفاده از دستگاه مه پاش بالا برد. البته در هنگام روشن کردن مه پاش در فصل سرد باید دقت کرد.
 • آمونیاک: آمونیاک از فضولات پرنده در بستر مرطوب و نبود تهویه کافی تولید می شود. در غلظت بیش از 20ppm چشم های پرنده قرمز شده و تنفس دچار مشکل می شود. و اگر غلظت بالای 50ppm برود، مرگ و میر پرنده شروع می شود. البته متاسفانه سنسور های آمونیاک با کیفیت، قیمت های خیلی بالای دارند و نمی توان از آنها در صنعت پرورش طیور استفاده کرد. سنسور استفاده شده در این دستگاه از نوع الکترو شیمیایی و ساخت کشور چین است و دارای کیفیت اندازه گیری بالایی نیست و بعد از مدتی سنسور باید تعویض شود. البته تغییرات آمونیاک به خوبی نمایش داده می شود و همچنین با توجه به قیمت آن بهترین راه حل برای اندازه گیری آمونیاک می باشد.
 • دی اکسید کربن: دی اکسید کربن از بازدم پرنده حاصل می شود و معیار خوبی برای کثیفی هوا می باشد و طبق استانداردهای تعریف شده مقدار آن نباید به 3000ppm برسد. البته این گاز از عوامل کشنده محسوب نمی شود ولی غلظت های بالا تاثیر بدی بر رشد و افزایش بیماری در گله دارد. یکی دیگر از عوامل تولید دی اکسید کربن، جت هیتر یا همان هیترهای موشکی می باشند. امروزه در مرغداریها از این هیترها استفاده می شود و غلظت گاز در زمستانها به دلیل کارکرد بیشتر، بالاتر از حد استاندارد تجاوز می کند و خود باعث بروز مشکلات تنفسی زیادی می شود. در این دستگاه از یک سنسور اروپائی برای اندازه گیری دی اکسید کربن استفاده شده است. وجود این سنسور در سالن مرغداری باعث اندازه گیری دقیق غلظت گاز شده و می توان مقدار تهویه را تنظیم کرد.

استفاده از دستگاه HT80 در سالن های پرورش طیور باعث بالا بردن کیفیت پرورش، بالا بردن راندمان تولید، کاهش هزینه های کارگری، کاهش میزان مصرف دارو، کاهش تلفات و کاهش مصرف سوخت مخصوصا در مناطق سرد سیر شده است. 

مشخصات فنی

تغذیه:

مشخصات پورت RS485:

تغذیه

9~30Vdc

نرخ ارسالی(Baud rate)

2400~57600b/s

سنسور دی اکسید کربن

پریتی (Parity)

None, stop Bit =2

رنج اندازه­ گیری CO2

400~10000 ppm

طول کاراکتر

Data bit = 8

دقت

3%R±

پروتکل ارتباطی

MODBUS/RTU Continuous

* سنسور با غلظت های بالاتر (تا 30%) قابل تهیه می باشد

شرایط محیطی:

سنسور آمونیاک

دمای عملکرد

-10 ~ 60°c

رنج اندازه ­گیری NH3 چینی

10~100ppm

دمای نگهداری

-20 ~ 85°c

رنج اندازه­ گیری NH3 ژاپنی

0~100ppm

رطوبت

30 % ~ 90 %

دقت

20% Full Scale±

ابعاد:

سنسور رطوبت:

200 * 95 * 60 mm

نوع سنسور

(ساخت سوئیس) SHT11

رنج اندازه­ گیری

0~100%RH

 

دقت

±5% RH(20to80%RH)

 

درجه تفکیک

±12% RH

سنسور دما SMT160:

محدوده دما

-30 0C~130 0C

خطای اندازه ­گیری

±10C

درجه تفکیک

±.010C

حداکثر طول کابل

30 متر

امکانات نرم افزاری

به همراه دستگاه، یک نرم افزار رایگان ارائه می شود که با آن می توان به دستگاه متصل شد. امکانات این نرم افزار به شرح ذیل می باشد:

 1. انجام تنظیمات دستگاه از قبیل : آدرس پورت سریال، نرخ ارسال، پریتی
 2. کالیبراسیون سنسور دی اکسید کربن و آمونیاک
 3. مانیتورینگ و نمایش پارامترهای دما، متوسط دما، رطوبت، دی اکسید کربن و آمونیاک
 4. نمایش پارامترها بر روی نمودار و قابلیت پرینت و گرفتن عکس از نمودارها
 5. ذخیره پارامترهای اندازه گیری شده بر روی فایل با فرمت .text و .xlsx
 6. تعریف آلارم و هشدار برای خارج شدن مقدار پارامتر از محدوده
 دیتا لاگر دی اکسید کربن   
طریقه نصب

سنسورهای دی اکسید کربن، رطوبت و آمونیاک به آب حساس هستند و نباید در معرض آب خوردگی قرار گیرند. به همین دلیل برای دستگاه HT80 یک رابط تهیه شده، که می توان آنرا از کابل ها جدا کرد.

 سنسور دی اکسید کربن مرغداری

بلوک دیاگرام
سنسور دی اکسید کربن 
وسایل مورد نیاز جهت نصب و استفاده
 1. کابل 3 رشته شیلد و فویل جهت اتصال سنسورهای دما (پیشنهاد ما کابل 3AWG20-)
 2. کابل 4 رشته شیلد و فویل جهت تغذیه و سیگنال RS485 (پیشنهاد ما کابل 2*2-AWG20)
 3. مبدل USB به RS485 جهت اتصال به لب تاب ( یا مبدل RS232 به RS485 جهت اتصال به کامپیوتر)
 4. منبع تغذیه 24Vdc-0.2A